Povinné ručení letem světem

Řídíte krátce nebo už za sebou máte desítky let řízení bez nehod? Tohle je většinou nejdůležitější aspekt ceny povinného ručení. Dále o ceně rozhoduje také stáří vozu a výkon.

Jak vlastně funguje cenotvorba povinného ručení a jak si udržet co nejvýhodnější ceny?

Cenotvorba povinného ručení funguje na principu CUKRU a BIČE. Cukr je v podobě bonusů, které získáte za každých 12 měsíců bez nehody. Za rok, tedy 12 měsíců, to pro Vás znamená slevu 5 % ze základního pojistného, které vychází ze stáří vozu, výkonu a typu užití. Pro příklad, pokud vozidlo využíváte k podnikání (taxislužba, aj.), což není běžné užívání, bude cena vyšší.

Bič, kterým nás pojišťovny trestají, se nazývá malus. Ten získáme, pokud způsobíme škodnou událost třetí osobě, kdy pojišťovně vzniká povinnost vyplatit odškodné. Jaký má pak vliv tato škodná událost na cenu? Záleží, jak velká vznikla škoda, vždy se však projeví přirážkou. Může být 5 %, ale klidně i 20 %, o které se Vám poté zdraží pojistka. Na stejném principu pak funguje i havarijní pojištění pro případy, kdy způsobíme škodu sami sobě. Sečteno podtrženo, vyjet si můžete až 60 % slevu jak na povinné ručení, tak na havarijní pojištění.

Jsem mladý řidič bez najezděných bonusů, vyplatí se mi pojistit si vůz třeba na rodiče?

Mladí lidé to všeobecně v dnešní době nemají lehké. Setkávají se s nedůvěrou a nepochopením v oblastech podnikání, získání úvěru na bydlení i na nový vůz. Jinak tomu není ani u povinného ručení či havarijního pojištění. Ceny těchto produktů jsou pro mladé a nezkušené řidiče vyšší. Logicky proto přichází na řadu myšlenka využít například své rodiče, vůz pojistit na ně a mít tak levnější pojištění. Je tomu doopravdy tak? Z dlouhodobého hlediska se Vám pojistné prodraží. Je potřeba si v tomto bodě uvědomit i růst cen všude kolem. Stejně tak roste i cena povinného ručení. V tomto ohledu je lepší získávat bonusy co nejdříve i za cenu dražšího pojištění. I na tyto řidiče však pojišťovny myslí a nabízejí různé možnosti, jak pojištění zlevnit, například převodem bonusů mezi rodinnými příslušníky, mezi manželi, z iča na rodné číslo, aj.

Jaké limity a připojištění volit?

Nejdůležitější je hlídat si výročí pojistky. U většiny pojišťoven můžete pouze k tomuto datu provádět změny, či vypovídat smlouvu, a to minimálně 6 týdnů před tímto výročím. Pokud si toto datum nepohlídáte, pojištění Vám poběží další rok, který je třeba samozřejmě zaplatit. Většina pojišťoven automaticky zvedá cenu pojistného jako reakci na pohyb trhu, o čemž jsme se zmiňovali již výše. Pokud chcete levnější pojištění, máte dvě možnosti: buď budete mít plnou hlavu starostí ohledně vyhledávání levnější pojistky a budete vysedávat do noci na internetu, nebo se obrátíte na spolehlivého finančního specialistu, který Vám tyto termíny pohlídá a postará se o potřebné náležitosti.

Cena pojištění vozu je nesporně důležitá, téměř každý si dnes hlídá, kam se mu kutálejí jeho peníze. Není však vhodné upřednostňovat nízkou cenu před případnými následky nehody, která se v dnešní uspěchané době a roztěkanosti myšlenek může stát každému, ať vinou svou nebo cizí.

Jak si hlídat cenu povinného ručení a havarijného pojištění?

Cenu je potřeba si hlídat každý rok alespoň 2 měsíce před výročím smlouvy. Většina pojišťoven automaticky připočítává přirážku, o svou 5 % slevu si však musíte říct. V tomto ohledu máte 2 cesty, buď budete mít plnou hlavu starostí ohledně vašich finančních záležitostí, nebo se obrátíte na spolehlivého finančního specialistu, který vám tyto termíny pohlídá a postará se o potřebné náležitosti.

Takže cena pojištění vozu je určitě pro každého důležitá, ale není vhodné ceně upřednostňovat případné následky někdy rádoby malé nehody, která se v dnešní uspěchané době a roztěkanosti myšlenek bohužel i při řízení může stát každému

Získejte nové nabídky z první ruky