Investice

Vyplatí se investovat? Pokud ano, komu a kam?

Investiční produkty jsou dnes dostupné pro každého, nejen pro movité a zkušené investory. Investice jsou dokonce jedním z doporučených způsobů, jak šetřit třeba na důchod. Někoho investování odradí, protože si myslí, že je to složité, ale není.

Jsou 2 možnosti mimo tradičního spoření do „strožoku“, jak si zajistit dostatečnou rezervu, a to spoření nebo investic. Při rozhodování se o volbě vhodné kombinace těchto možností jsou důležité 3 aspekty, které tvoří tak zvaný investiční trojúhelník:

  1. Riziko je určité nebezpečí, strach, že nebude splněn investiční cíl. Riziko se určuje na základě pravděpodobnosti dle historických dat a statistik.
  2. Výše výnosu, která ovlivňuje, na jakou dobu investovat peníze, a výslednou sumu výnosu. S tím je samozřejmě i důležité zvážit, jakou částku můžete měsíčně investovat tak, aby vám nezatížila rozpočet. Investovat se dá dnes už od 500 Kč měsíčně.
  3. Likvidita aneb schopnost přeměnit investice na peníze co nejrychleji a s minimem nákladů.

Za spoření se většinou považuje pravidelné odkládání části příjmu na běžný bezrizikový spořící produkt, například běžný nebo spořicí účet. Z účtů si můžete naspořené prostředky snadno vybrat, kdykoli je potřebujete. Likvidita je zde vysoká, výnosy velmi nízké, riziko žádné, a ještě jsou vklady ze zákona pojištěny do výše 100.000 eur.

Dalšími oblíbenými nástroji k odkládání peněz jsou například termínované vklady a stavební spoření. Zde je již dostupnost prostředků omezenější, na jejich výplatu je stanoven termín. Avšak je to investice s minimálním rizikem ztráty, u stavebního spoření dostanete ještě nějakou tu korunu navíc od státu, vklady jsou pojištěné, ale taky s nimi není spojený vysoký zisk. Navíc je třeba ze zisku odečíst 15% daň.

Jiná možnost investice jsou nemovitosti. Zde jsou relativně vysoké výnosy bez rizika, ovšem likvidita je malá. Sehnat kupce, který zaplatí požadovanou cenu, není snadné, transakce peněz mohou být zdlouhavé kvůli například uvolnění peněz až po zápisu nového vlastníka do katastru.

Velice oblíbenou se stala investice do zlata. Je to kov, který všichni známe, jako platidlo se používalo historicky a svou cenu si drží napříč stoletími. Zlato je raženo do mnoha zajímavých podob, slitků a mincí různých gramáží, je vhodné i jako dárek. Riziko je minimální, likvidita vysoká, zisk průměrný. Ovšem je třeba nakupovat u prověřeného prodejce, abyste nenakoupili velice výhodně a neměli doma padělek.

Pokud vás ani jedna výše zmíněná investice nezaujala, zkuste začít s podílovými fondy, které zakládají a spravují investiční společnosti, kde se o vaši investici starají profesionálové, za což se platí tzv. management fee („správcovský poplatek“). Pokud potřebujete vyplatit finanční prostředky, bude vám vyplacen výnos z rozdílu mezi nákupem a prodejem podílových listů, ale musíte odečíst zmíněné poplatky. Pokud takto investujete kratší dobu než 3 roky, z výnosu zaplatíte ještě daň. U podílových fondů a akcií se tomu říká časový test. Tento způsob investování je vhodný zejména z dlouhodobého hlediska.

Pro movitější z vás může být také zajímavé investování do korporátních dluhopisů různých společností. Zde dle míry rizikovosti projektu a profilu společnosti lze získat téměř „jisté“ vysoké výnosy. U některých společností se můžeme dostat až na 9 % ročně s třeba i měsíční výplatou výnosů.

Nyní je tedy na vás, zda a do jakého nástroje budete investovat. Mějte však na paměti, že je třeba zvážit nejen riziko, výnos a likviditu, ale i čas, po který můžete a chcete investovat, kolik financí můžete měsíčně odkládat tak, aby vás to ani při občasném poklesu investic neohrozilo, a samozřejmě pro jaký cíl jste se rozhodli investovat – zda pro děti na školu, na svůj důchod, na cestu kolem světa…

Pro spokojený a bohatý život už měli své pravidlo i staří Babyloňané, jejich pořekadlo zní: „První zaplať sobě, a pak teprve ostatním.“

Získejte nové nabídky z první ruky